Named one of Rangefinder's 30 rising stars of wedding photography

 

You have known for a long time that it’s much easier for me to take photos then to write about myself. Well, it happens that there are cases when is it appropriate to say a few words. This is exactly that moment.


At the beginning of October this year I’ve received an official message from Rangefinder Magazine with information that  I've been selected as one of 30 Rising Stars Of Wedding Photography 2016. It came as a huge surprise for me.


Especially that this year's contest was very difficult due to the huge competition. It's such an honor for me to be on the list of 30 photographers that inspire and show that you can live with passion and love for what you do.


I've no idea what the next year will bring. But one thing is certain: I won my life. Within two years I achieved more than through the previous 30. Change has come  into my life. I’ve experienced an amazing metamorphosis, like a caterpillar turning into a butterfly. I mean the emotional and spiritual sphere.  I understood one simple thing, that I’ve overlooked in the past and it was just within reach. I’ve realized that to create beautiful things you have to love people for their advantages and disadvantages and also look for inspiration in them. If not for the people that allowed me to enter into their soap bubble, to their enchanted world, I would have never been here today. ;) 


To keep it short, I’d like to invite you to watch 25 photos, which helped me to find myself on the list of 30 Rising Stars Of Wedding photography.

 

....

 

Nie od dziś wiecie, że zdecydowanie łatwiej jest mi robić zdjęcia niż pisać o sobie. W życiu zdarzają się jednak takie sytuacje, że wypada powiedzieć kilka zdań. To jest własne ten moment. 

 

Na początku października tego roku dostałem oficjalną wiadomość z Rangefinder Magazine, z informacją, że zostałem wybrany wybranym jednym z
30 Rising Stars Of Wedding Photography 2016. Moje zaskoczenie było olbrzymie. Tym bardziej, że konkurencja w tym roku była ogromna. To dla mnie zaszczyt znaleźć się na liście 30 fotografów, którzy inspirują i pokazują, że można żyć z pasją i miłością do tego co się robi. 

 

 

Nie mam pojęcia co przyniesie najbliższy rok. Wiem jednak jedno. Można powiedzieć, że wygrałem swoje życie. W przeciągu 2 latach osiągnałem w życiu więcej niż w poprzednich 30. Dokonała się we mnie niesamowita zmiana. Coś jak przemiana poczwarki w motyla. Chodzi mi tutaj oczywiście o sferę emocjonalną i duchową. Zrozumiałem jedną prostą rzecz, której wcześniej nie dostrzegałem, a była dostępna na wyciagnięcie reki. Zrozumiałem, że aby tworzyć piękne rzeczy trzeba kochać ludzi, za ich wady i zalety i w nich szukać swojej inspiracji. Gdyby nie osoby, które zdecydowały się mnie wpuścić do swojej bańki mydlanej, do swojego zaczarowanego świata, nie byłoby mnie tutaj dzisiaj. 

 

Aby nie przedłużać chciałbym zaprosić Wasdo obejrzenia 25 zdjęć, dzięki którym w tym roku znalazłem się na liście 30 Rising Stars Of Wedding photography.